097 184 30 63
  1. Блог

Бодібілдинг, історія розвитку

Бодібілдинг, історія розвитку

Історія культуризму дуже давня і багата багатьма фактами та історичними особистостями. Вправи з тяжкістю і власною вагою, які були спрямовані на зміцнення здоров'я, збільшення сили і зростання м'язів були відомі ще в Стародавній Греції і Римі. Про це ми дізнаємося не тільки з міфів, але і з відомих історичних фактів, заснованих на археологічних розкопках. Відомо, що вправи з альтерами (якийсь прообраз відомих нам гантелей) використовувалися для нарощування м'язів, так і в лікувально-профілактичних цілях: для виправлення постави, створення красивої статури, зміцнення загального самопочуття і здоров'я.

Дослідники історії атлетизму вважають, що багато правил і принципи сучасних силових тренувань в бодібілдингу були закладені ще в ті часи. Багато хто з них як приклад наводять тренування Мілона Кротонского (VI століття до н. е..) - борця, який став переможцем ряду олімпійських ігор, і який нібито кожен день переносив на своїх плечах бика вздовж стадіону в Олімпії. Бик ріс і відповідно зростав вага, який Мілон щодня переносив на відстань 200 ярдів (ярд дорівнює 91,4 див.). Зі збільшенням ваги бика зростала і сила спортсмена, і до моменту, коли бик досяг свого максимального ваги, Мілон став найсильнішим борцем на території Греції.

Відомо, що вже в Стародавній Греції проводилися змагання з важкої атлетики, які, щоправда, не мала тоді статусу офіційних. Замість сучасного снаряда тоді використовувалися грубо обтесані конусоподібні  камені. Спортсменам необхідно було перекинути такий камінь через голову назад однією та обома руками. Один з таких каменів зберігся й донині в Олімпійському музеї, його вага складає 143.5 кг, на ньому написано, що якийсь Бибон однією рукою перекинув його через голову.

Атлет

Як неофіційне змагання в Греції деякий час існувало і штовхання ядра: кидання важкого каменя служило в ті часи лише як тренувальне вправу.

Одним з найдавніших структурованих методичних посібників по системі силового розвитку тіла є трактат «Збереження здоров'я». Ця праця відноситься до II століття до н.е. написаний  римським лікарем Галеном, який пропонує систему занять з обтяженням для розвитку мускулатури. Дані вправи пропонувалися не тільки гладиаторам або атлетам, але і звичайним людям. Так само вправи з Альтерами описувалися і в працях Гіппократа.

У часи середньовіччя пристрасть тілесну красу притихла, так як християнство пропагувало ідеї аскетизму, заперечення тілесних радощів і презирства до свого тлінному тілу. В 344 році Олімпійські ігри були навіть заборонені.

В епоху феодалізму  християнська церква все-таки починає змінювати своє ставлення до фізичної культури. Разом з ідеями про гріховність тіла, церква все ж заохочує заняття фізичним вправами лицарів, які стали непереможною силою у хрестових походах. Однак якихось конкретних джерел, пов'язаних з розвитком силових вправ в той час не збереглося. Залишилися лише деякі згадки про тренування лицарів з використанням вправ з обтяженням.

Новий інтерес до силових вправ та атлетизму виник на рубежі XIX сторіччя. Ця епоха культуризму нерозривно пов'язана з ім'ям Євгена Сандова, який народився в 1867 році в Кенігсберзі і стала в кінці століття ідолом фізичної культури. Його називали «чарівником пози» і «найсильнішою людиною». Будучи цирковим атлетом і борцем, Євген показував запаморочливі силові трюки. У 1911 році король Англії Георг V присвоїв атлетові звання професора фізичного розвитку.

Пізніше Сандов написав книгу «Життя - це рух». У 1903 році в Лондоні виходить його друга книга «Вітаміни», в якій з'являється поняття «будівництво тіла» і викладаються його головні принципи, які надалі і лягли в основу сучасного бодібілдингу.

Система Сандова складалася з 18 вправ з гантелями, у використанні яких необхідно було дотримуватися принципу поступового зростання навантажень. Антропометричні дані Сандова: зріст 174 см, вага 90 кг, шия 44 см, грудь122 см, талія 80 см, стегна 107 см, стегно 66 см, гомілка 44 см, рука (біцепс напружений) 44 див.

Не менш відомою стала система де Бонні, француз за походженням, розробив програму занять, яка складалася з 17 вправ. Відмінність його програми полягала в додаванні після кожного силового вправи  вільних вправ без снарядів на розтягування і розслаблення.

Бодібілдинг

Під час зростаючої популярності силових тренувань з'явилися сотні нових силових снарядів, серед яких система Брейтбарта - підкова з пружинами, «важіль сили».

Сандов став першим, хто провів змагання, де оцінювання підлягало розвиток фігур спортсменів.

Екс-борець Бернар Макфадден заснував перший в Америці журнал з культуризму «Фізична культура». Він також провів конкурс серед чоловіків, де титул «Самого чудово складеного чоловіка Америки» і тисячу доларів отримав Ел Трелор.

Перший конкурс атлетів в Європі пройшов в Альбертхолле в Лондоні в 1905 році. У 1922 році видатним культуристом став Анджело Сицилиано або Чарльз Атлас, як він себе називав.

У 1939 році в США пройшли перші змагання на титул «Містер Америка».

У 1940 році, Аматорським Атлетичною союзом Америки був проведений цілий ряд змагань, які вже більше походили на сучасні. Титул  «Містер Америка» дістався Джону Гримеку, який у своїх тренуваннях переважно використовував вправи з обтяженнями, що було помічено іншими спортсменами і суддями, завдяки чому основним способом для розвитку фігури і м'язів стала тренування з тяжкістю.

Першим спортсменом, який завоював  серця публіки, став чемпіон «Містер Америка» і «Містер Всесвіт» Стів Рівс. Він став суперзіркою кінематографа, зігравши у фільмах «Геркулес», «Багдадський злодій» та ін

У 1945 році Вик Тэнни відкрив власний зал в Рочестері. У ті ж 40-е брати Вейдер заснували Міжнародну федерацію культуризму.

На рубежі 40-х і 50-х з'явилася різниця між тренуваннями на силу і форму тіла, яка вилилася в 2 спортивні дисципліни: бодібілдинг (культуризм) і пауерліфтинг (силове триборство).

Мета пауерліфтингу (від англ. «power»- міць і «lift» - піднімати) полягає у виконанні трьох вправ: жим штанги лежачи, присідання зі штангою на плечах і тяги з максимально можливою вагою. Бодібілдинг (від англ. «body» - тіло і «build» - будувати) призначений для створення гармонійно розвиненої, красивого й сильного тіла.

Ну і кожному з нас відомо ім'я Арнольда Шварценеггера. Зірка цього атлета, а в майбутньому актора і політика, зійшла на олімп  культуризму в кінець 60-х років.

Сьогодні культуризм став одним з найбільш популярних видів спорту. Секрет цього криється в тому, що дана дисципліна дозволяє розвивати тіло спортсмена комплексно і гармонійно.

Вас зацікавить
11 346
8 090
1 818
5 274
2 154
11 010
17 418
Новинка
28 495
4 430