Про те, що овочі - одні з найбільш корисних продуктів, знають всі. Однак їсти їх, все-таки, радять в поєднанні з іншими корисними продуктами. Але є люди, які абсолютно впевнені в тому, що овочі містять абсолютно всі необхідні елементи для людського організму - мовляв, саме так було задумано природою. В останні кілька років вегетаріанська дієта стала вважатися ще і «модною». Але досі головним залишається питання - чи є така дієта повноцінної? В цьому ми спробуємо розібратися в нашій статті.
Вегетаріанство або сироїдіння?
Якщо вегетаріанці мають на увазі вживання овочів у різних видах (сирі, варені, тушковані, запечені), то сироїди більш категоричні: тільки сирі овочі. З точки зору вчених, сироїдіння може виявитися своєрідним стресом для організму: наприклад, картопля - занадто важка їжа, особливо в сирому вигляді. До того ж, існує психологічний фактор: рано чи пізно людини починає «тягнути» до термічно обробленої їжі - надмірні обмеження вже точно не доводять до добра. Тому все ж вегетаріанство можна назвати більш щадним режимом харчування, ніж сироїдіння.
Проте чи завжди така дієта доречна?
Якщо ви активно займаєтеся спортом, то слід задуматися, перш ніж відмовлятися від м'яса і риби:
- Силові тренажери. Силові навантаження досить енергозатратні, а щоб забезпечити ріст м'язів, необхідно достатня кількість білків тваринного походження. Звичайно, відомі спортсмени, які досягали результатів навіть при дотриманні вегетаріанської дієти - але ці результати набагато скромніше.
- Кардіотренажери. Кардіотренування також вимагають достатнього харчування: у вашому раціоні повинні бути присутніми як білки, так і вуглеводи і жири. При нестачі жирів обов'язково почнуться проблеми з серцем і суглобами. Саме тому вегетаріанці неодмінно включають в свій раціон різні масла.
Повноцінна дієта
Якщо ж ви з якихось причин відмови вживати їжу тваринного походження, потрібно шукати заміну», щоб ваш раціон був досить збалансований.
Білок
Безумовно, одним з найважливіших елементів є білок: його також можна отримати, вживаючи бобові, молочні продукти (щадний варіант дієти), сою.
Вуглеводи
Прибравши з раціону м'ясо і рибу, постарайтеся зробити так, щоб ваш раціон залишався досить поживним: їжте вівсяну кашу, гречку, рис - в них містяться вуглеводи, які допоможуть зберегти сили.
Жири
І ні в якому разі не виключайте з раціону жири - без них погіршується робота, в першу чергу, серця. Це зовсім не означає, що потрібно їсти смажену картоплю. Однієї чайної ложки лляної олії в день буде цілком достатньо. Ще корисні жири містяться в насінні та горіхах, але не перестарайтеся: ці продукти - досить калорійні.
І найголовніше - пам'ятайте про те, що у всьому потрібно знати міру. Не намагайтеся зробити свою дієту занадто жорсткою - рано чи пізно ви зірветеся. До того ж, відмова від м'ясних продуктів повинен бути (якщо він буде) поступовим - так ваш організм простіше перейде на новий режим харчування.